TEMİZLİK BAKIM

ELBİSELERİN TEMİZLİK VE BAKIMI
PROFESYONEL ELBİSE TEMİZLİĞİ NEDİR?
Elbiselerinizi temizletmek üzere bize getirip teslim edersiniz. Daha sonra elbisenizi yeni gibi alırsınız. Ancak temizlemede geçen zamanda giysinize ne gibi işlemler uygulandığını bilmezsiniz. Profesyonel kuru temizleme sadece giysilerin makineye atılıp temizlenmesinden ibaret olan tek bir işlemden oluşmaz. Giysinizi size yeni gibi teslim etmek için farklı işlemler uygularız. Profesyonel temizleme temelde, kuru temizleme, sulu yıkama ve çamaşırhane yıkaması gibi üç kategoriye ayrılabilir.
KURU TEMİZLEME
Kuru temizleme işleminde giysileri kirlerden arındırmak için solvent dediğimiz özel kimyasal madde kullanılır. Kuru temizleme kelimesi akılda yanlış bir intiba uyandırabilir. Aslında bu tabirin kullanılmasının nedeni temizleme sırasında kullanılan solventin hemen hemen hiç su içermemesidir. Solvent kumaşa su gibi nüfuz etmez, aynı zamanda çok iyi bir yağ çözücüsüdür. Kuru temizlemenin avantajı, kumaşa su gibi zarar vermeden, suyun eritemediği yağlı kirleri temizleyebilmesidir. Kuru temizleme işlemi, özel temizleme ilaçları kullanılarak leke ve kirlere ilk müdahalenin yapıldığı ön leke işlemleriyle başlar. Daha sonra ürünler büyük bir çamaşır makinesine benzeyen kuru temizleme makinelerine konulup solvent içinde yıkanmaya başlar. Kuru temizleme makinesi kumaştaki kiri gevşetmek için çamaşır makinesindeki mekanik işlemlerin aynısını uygular. Temizleme işlemi buyunca giysiler pek çok kez makinede solventle birlikte yıkanır ve kullanılan solvent, solvent deposuna geri gönderilir. Bu özel kimyasal madde makinede giysilerle birlikte dönerek giysilerdeki kiri alır ve taşır. Giysilerden çekilen solvent defalarca filtre edilerek ve kaynatılarak taşıdığı kirlerden arındırılır ve tekrar giysileri temizlemek üzere kullanılır. Elbiseler aynı makinede kurutulur ve koku giderme safhasında giysideki solvent kokusundan arındırılır.
SULU TEMİZLEME
Sulu yıkama elbiselerdeki kirleri çıkartmak için suyun kullanıldığı profesyonel bir yöntemdir. Giysilerde meydana gelebilecek hasarı en aza indirecek özel bir teknoloji, deterjan ve katkı maddeleri kullanılır, talimatında tavsiye edilen işlemler uygulanır. Bu işlemi, uygun kurutma ve ütüleme işlemleri takip eder.
ÇAMAŞIRHANE YIKAMASI
Gömlek, çamaşır ve diğer yıkanabilir malzemelerin profesyonel olarak çamaşırhanede yıkanması işlemidir. Özel deterjan, katkı maddeleri ve ütüleme sistemleri ticari çamaşırhaneleri evde yapılan çamaşır yıkama işleminden ayırır.
PROFESYONEL TEMİZLEMENİN AŞAMALARI
Profesyonel temizleme işlemleri elbiselere en iyi görünümü vermek için tasarlanmıştır. Farklı aşamalardan oluşur, konusunda eğitim almış ve uzman kişilerce uygulanır. Aşağıdaki işlemleri içerir:
1. Elbise yıkama talimatının ve kumaşının kontrol edilmesi,
2.Elbiselerin kumaş türü, rengi, kirlilik derecesi, lekeleri ve talimatına göre uygun işlemler için seçilip sınıflandırılması,
3. Su, özel leke ilaçları ve ekipmanlar kullanılarak leke ve kirlerin çıkarılması,
4. Gereken durumlarda cilalama ve kolalama gibi elbise görünümünü güzelleştirici işlemlerin uygulanması. İsteğe bağlı olarak su geçirmezlik gibi özelliklerin kazandırılması,
5. Giysinin orijinal şekil ve görünümünü tekrar kazanması için profesyonel ütüleme ekipmanlarıyla ve teknikleriyle ütülenmesi,
6. Elbiselerin koruyucu, temiz bir malzeme ile düzgünce ambalajlanması.
Bu temel işlemlerin dışında perdelerden sigara dumanının çıkartılması, gömlek ve çamaşırların yıkanması, gelinlik temizlenmesi ve terziye tadilat yaptırmak gibi farklı hizmetleri de kuru temizlemecinizde bulabilirsiniz.
SIK SORULAN SORULAR
SORU: Sık sık kuru temizleme yaptırmak giysilerin ömrünü kısaltır mı?
CEVAP: Sık kuru temizleme yaptırmak giysinizin ömrünü uzatır. Kuru temizlemede kullanılan solvent kumaşa suyun verdiğinden çok daha az zarar verir. Kir, leke ve tozlar aynı bir zımpara gibi giysinize aşındırıcı bir etki yapar. Lekeler eskiyip sabitleştiğinde arık giysiniz giyilmez hale gelir. Ayrıca kirli ve lekeli elbiseler böcekleri cezbeder ve giysinize zarar vermesine neden olurlar.
SORU: Temizleme talimatında “yıkanabilir” yazan bir ürüne kuru temizleme yapılamaz mı?
CEVAP: Bu talimat, giysi sadece yıkanmalı, kuru temizleme yapılamaz anlamına gelmez. Uygulanması giysiye zarar vermeyecek sadece bir temizleme yönteminin giysinin talimatına konması zorunludur. Bu yüzden belki giysiye kuru temizleme işlemi uygulanmasının da bir zararı olmayabilir. Ancak en doğru seçim talimatta tavsiye edileni uygularız. Eğer talimatın dışında bir işlemi yaptırmak isteseniz, bunun için izin verdiğinize ve doğabilecek sonuçları kabul ettiğinize dair bir form imzalamanızı isteriz.
SORU: Kuru temizleme giysilerin çekmesine neden olur mu?
CEVAP: Genellikle hayır. Temizleme işlemi soğuk solventle yapılır. Giysi sadece kurutma safhasında ısıya maruz kalır. Kurutma ısısı da en hassas kumaşlar için bile uygun olan standart en düşük ısı derecesidir. Bu yüzden eğer kuru temizlemeciniz doğru işlemleri yaptıysa giysinizin çekme ihtimali yoktur.
SORU: Süet ve deri normal kumaşlarla aynı şekilde mi temizlenir?
CEVAP: Deri ve süetlere sahip oldukları yumuşak doku ve tutumu kazandırmak için özel yöntemler ve kimyasal maddeler uygulanır. Bu kimyasallar normal kuru temizleme işleminde erir. Bu yüzden deri ve süetlere özel bir yöntemle kuru temizleme yapılır.
SORU: Giysilerimi kuru temizlemecinin yaptığı ambalajda saklayabilir miyim?
CEVAP: Bizim sağladığımız naylon ambalaj giysilerinizi evinize götürene kadar en iyi şekilde korumak içindir. Giysilerinizi en sağlıklı şekilde açık olarak ya da kumaş elbise torbasında saklayabilirsiniz.
SORU: Temizleme talimatında yalnız kuru temizleme yazan bir giysiye sulu yıkama yaptırmak zarar verir mi?
CEVAP: Kuru temizlemecinize danışmanız sağlıklı bir bilgi edinmenizi sağlar. Temizlemeciniz iplik türü, kumaş dokusu, renk solmazlığı, süsler, aksesuarlar, astar gibi giysinin tüm bölümlerinin yıkamaya dayanıklı olup olmadığını kontrol edecektir.
SORU: Kuru temizlemeciler giysinin boya vermesini ya da renginin solmasını engelleyebilir mi?
CEVAP: Engelleyemezler. Giysi üreticileri, boyanın suya veya kuru temizlemeye dayanıklı olup olmadığı konusunda testler yapmalıdır. Eğer iki yönteme de dayanıklı değilse kumaşa boya dayanıklılığını arttırıcı işlemler uygulamalıdırlar.

Temizlik ve Bakımı
Giyisi Lekeleri
Gömlekler
Renk Kaybı
Ev Tekstili

GİYİSİ LEKELERİ
Lekelerin çıkartılabilmesi lekenin ve kumaşın türüne, kumaşın yapılabilecek müdahaleye dayanabilmesine ve lekenin kumaş üzerinde kalış süresine bağlıdır.
LEKE ÇIKARTMA
Tüketicilerin bize gelmelerinin en büyük nedenlerinden biri elbiselerindeki lekelerdir. Biz özel leke ilaçlarımız, ekipmanlarımız ve leke konusundaki eğitimimizle zor görünen çoğu lekeleri çıkartabiliriz. Lekenin başarılı bir şekilde çıkartılabilmesi lekenin türüne, kumaşın cinsine ve boyasının dayanıklılığına bağlıdır. Bazı kumaş ve boyalar kuru temizleme ve leke kimyasallarına dayanabilecek şekilde yapılmamıştır. Bu yüzden kurumuş boya ve akmış mürekkep lekelerini çıkartmak mümkün değildir. Bu lekeleri çıkartmak için kullanılacak ilaçlar kumaşın boyasını da çıkartacağından lekesi çıkartılsa bile elbise giyilemeyecek hale gelecektir.
GÖRÜNMEZ LEKELER
Giysinizi üzerine dökülen bazı maddelerin oluşturduğu lekeler kuruduktan sonra görünmez olurlar. Ancak üzerinden belli bir süre geçince ya da ısıya maruz kalınca leke sarı veya kahverengi bir renk alarak tekrar görünür bir hale gelir. Bu lekeler genelde gıda ve içeceklerin oluşturduğu lekelerdir. Temel maddesi su olan bu lekelerdeki su buharlaşıp, giysi kuruduğunda leke kaybolmuş gibi görünür. Oysa lekenin içinde sadece su bulunmaz, şeker ve protein gibi maddeler de bulunur. Şeker havadaki oksijenle temas edince renk, ısıyla temas edince biçim değiştirir. Aynı kabuğu soyulmuş bir elmanın hava ile temas ettiğinde kahverengiye dönüşmesi gibi lekenin içindeki şeker de bir süre sonra koyulaşmaya ve belirginleşmeye başlar. Ya da ısıtılan şekerin karamelleşmesi gibi lekeli bölge ısıyla temas edince kahverengi ve sert bir hal alır. Üzerine gazoz dökülmüş bir giysi kuruduğunda lekesiz gibi görünür. Ama aslında şeker içeren bir lekesi vardır. Bu leke kumaştan çıkartılmadan giysi işleme alınırsa içindeki şeker makinedeki ısıyla karamelleşir kahverengi ve sert bir hal alır ve bu leke artık hiçbir şekilde çıkartılmaz. Bu yüzden temizleme işlemine başlamadan önce bize giysinize herhangi bir şey dökülüp dökülmediği ya da her hangi bir müdahalede bulunup bulunmadığınızla ilgili bilgi vermelisiniz. Yağlı lekeler de kumaşta uzun süre kalınca okside olurlar ve sararırlar. Sararmış bire yağ lekesinin çıkartılması neredeyse imkansızdır. Lekenin yağlı bir leke olup olmadığını kumaşta takip ettiği yayılma şeklinden anlayabilirsiniz. Yağlı lekeler düzgün daireler olarak yayılmaz, kumaşın liflerini takip eden çapraz ve çizgisel uçlu daireler oluştururlar.
TER LEKELERİ
Ter özellikle ipekli ve yünlü giysilerde ciddi lekeler oluşturur. Sık sık tere temas eden ipek bir giysinin lifleri zarar görür ve bozulur. Sürekli ter ve vücut yağlarına maruz kalan elbiselerde belirgin sararmalar ve kötü bir koku oluşur. Ayrıca ter giysinin boyasıyla reaksiyona girdiğinden ter lekesini çıkartmak oldukça güçtür. Giysilerinizi sık sık temizletmek terin giysinin üzerinde uzun süre kalıp kötü lekeler oluşturmasını engelleyecektir.
RENK KAYBI
Günlük hayatımızda kullandığımız pek çok madde, giysilerimizle temas ettiğinde renk kaybına yol açabilecek özelliktedir. Ancak bu maddelerin yol açtığı renk kaybı giysi temizlenene kadar görünmez. Renk kaybına yol açan belli başlı maddeler aşağıdaki gibidir:
Alkol: İçkiler, parfümler, losyonlar ve ilaçların çoğu alkol içerir. Alkol, kenarında koyu renk bir boya halkası olan, ortası ise krem ya da beyaz renkte lekeler oluşturur.
Ağartıcılar: Bunlar; evde kullanılan çamaşır suyu gibi ağartıcılar, saç bakım ürünleri, dezenfektanlar, akne preperatları, cilt için hazırlanmış losyonlar, kremler ve temizlik ürünlerinde bulunur. Kumaşın ve boyasının özelliğine bağlı olarak renk kaybına ya da renk değişikliğine neden olurlar. Örneğin mavi boya turuncu ya da beyaza dönüşebilir.
Asitler: Ter , deodorantlar, saç bakım ürünleri ve meyve suları gibi pek çok madde asit içerir. Asidin temas ettiği alanlardaki renk kaybı giysi temizlendikten sonra veya üzerinden zaman geçince görünür hale gelir. Kuru temizlemedeki ve ütüleme safhalarındaki ısı, asitlerin yaptığı etkiyi hızlandırır.
Alkaliler: Temizlik ürünleri, diş macunu, sabun, deterjan, şampuan, cilt bakım ürünleri ve bazı durumlarda ter giysilere bulaştığında sarı, yeşil ya da krem rengi bir leke oluşturur. Renk değişikliği genelde üzerinden zaman geçince ya da giysi kuru temizlemede ısıya maruz kalınca ortaya çıkar.
Tuz: İlaçlar, ter, çamurlu su, deniz suyu, yiyecek ve içecekler içindeki tuz özellikle yünlü giysilerde renk değişikliğine neden olur.
Saç Bakım Ürünleri: Perma, defrize ya da boya gibi saçta uzun süreli renk ve şekil değişikliği yapmak için kullanılan kimyasallar da renk kaybına yol açar. Bunların yarattığı renk kaybı genelde boyun ve omuz çevresinde olduğu için kolayca anlaşılabilir.
KURUTEMİZLEMECİ OLARAK SORUMLULUĞUMUZ
Biz her tür lekeyi profesyonel yöntemlerle çıkartmaya çalışmaktan sorumluyuz. Ancak bazen tüm çabalarımıza rağmen bazı lekeler çıkartılamaz.
Bazı durumlarda:
Lekeler okside olur ve kumaşta sabitleşir. Kumaşın ve boyasının hassas olması kullanabileceğimiz yöntemleri kısıtlar. Kumaşın boyası çözünebilecek bir boyaysa lekeyi çıkartırken kumaşın boyası da çıkacaktır. Tüketiciler bize giysiyi ne kadar erken getirirse ve leke hakkında ne kadar çok bilgi verirse lekeyi çıkartma şansımız o kadar fazla olur.

Temizlik ve Bakımı
Giyisi Lekeleri
Gömlekler
Renk Kaybı
Ev Tekstili

GÖMLEKLER
ÇİZGİLERİN KAYBOLMASI
Çizgileri yer yer kaybolmuş, silikleşmiş bir gömleğe bakıldığında çamaşır suyu gibi ağartıcıdan kaynaklanmış olduğu düşünülür. Oysa beyazlayan yerler dikkatlice incelenirse çizgileri oluşturan renkli ipliklerin eksik olduğu görülür. Gömleğin ana rengi olan beyaz iplikler boyanmadan bırakılmış gibidir. Aslında bu problem kullanılan boyalardan kaynaklanır. Parlak renkli çizgili gömleklerin çoğunda kullanılan boyalar reaksiyon veren boyalardır. Bazılarında sülfür bile kullanılmış olabilir. Bu boyalarla boyanan kumaşlar, ticari çamaşırhanelerde yapılan yıkamaya birkaç kereden fazla dayanamazlar. Asit özelliği fazla olan deterjanlarla yapılan yıkamaların, boyanmış ipliklere zarar verdiği ve boyalarda bozulmaya neden olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yıkamada pH derecesi 6.5-7.0 arasında olan deterjanlar kullanılarak yapılan testlerin sonuçları bu hasarların ortadan kalktığını göstermiştir.
OMUZ DİKİŞLERİNDE RENK SOLMASI
Bazı buruşmaz pamuk/polyester gömleklerin üretimi sırasında kol dikişlerinin içine yapıştırıcı benzeri, kumaşı sertleştirici ve düz durmasını sağlayacak maddeler konulur. Bu maddeler dikişlerin büzülmesini önlemek için kullanılır. Ancak bu tip malzemeler yıprandıklarında ısıyla yumuşar ve dikişlerde yer yer leke ve sertlikler oluşmasına yol açarlar. Lekeler beyaz gömleklerde sarı, renkli gömleklerde ise gölge ya da daha koyu bir renk olarak ortaya çıkar. Bu hasarlar, gömlek üç kez veya daha fazla yıkandığında belirginleşmeye başlar. Gömleğin üretiminde bu maddelerin kullanılıp kullanılmadığı yıkamadan önce anlaşılmaz, dolayısıyla oluşacak hasarı engellemek mümkün değildir. Bu tip hasar yalnızca pamuk/polyester kırışmaz gömleklerde ortaya çıkmasına rağmen, temizleme talimatlarında kırışmaz ibaresi yer almaz. Güçlü buhar veren pres ütüler yerine el ütüleri kullanıldığında bu hasarın azaldığı görülmüştür. Bu işlem yorucu ve maliyeti olmasından dolayı çamaşırhane işletmecileri için uygun değildir.
TER VE TERLEME ÖNLEYİCİLER
Gömlek tarafından emilen ve bir süre gömlekte kalan ter leke halini alır, kumaşa zarar verir. Terin zayıflattığı bölgeler yıkama esnasında kolayca zarar görecek şekilde hassaslaşır. Terleme önleyici deodorantlar ve kremlerde bulunan alüminyum kloridler, kumaşlara zarar verir, giysilerin kol altına ve çevresine denk gelen kısımları zayıflar. Terleme önleyici deodorantlar kullanıldığında vücut iyice kuruduktan sonra giysilerin giyilmesi ve her kullanımdan sonra giysinin temizlenmesi giysinin göreceği zararı en aza indirecektir.
BOZULAN TELALAR
Yıkandığında yakada kullanılan telanın çekmesi, gömlek yakalarının büzülmesine ve kumaşın toplanmasına neden olur. Üretici gömleğin kumaşına uygun bir tela seçmelidir. Fazla yapıştırıcı kullanılmışsa, yapıştırıcı ütüleme sırasında yumuşar, yaka ve manşetlerin kumaşına çıkar. Bu sorun üreticinin doğru yapıştırıcı seçmesi ve kullanmasıyla önlenebilir.
Kullanılan bazı telalar klorlu ağartıcılara ters tepki verir. Bu tip kumaşlarda klor bazlı ağartıcıların kullanılması sarılaşmaya neden olur. Çamaşırhaneler çoğunlukla klor içermeyen oksijen bazlı ağartıcılar kullanırlar.
DÜĞMELER
Sık karşılaşılan sorunlardan biri de pres ütüde ütülenmesi sırasında gölek düğmelerinin kırılmasıdır. Presin yüzeyi hiç aşınmamış, mükemmel bir durumda olsa bile bu sorunun önüne geçmek mümkün değildir. Sorunun temel nedeni düğmenin yapısı ve gömleğe tutturuluş biçimidir. Gömlek düğmeleri genelde polyester reçinesinden yapılır. Düğmenin sağlamlığı reçine içinde bulunan polyester miktarına bağlıdır.
Düğmelerin kalitesi aşağıdaki kriterlere uygun olup olmamalarıyla anlaşılabilir: Renk, görsellik, çizik veya çatlaklar, boyutların birbiriyle uyumlu olması vb. Bazı üreticiler maliyeti düşürmek için kalitesiz düğme kullanma yoluna gidebilir; bu, normalden daha fazla düğme kırılmasına yol açacaktır.
SOLAN BOYALAR
Temizleme talimatlarıyla ilgili yasalara göre, elbiselerde kullanılan tüm malzemeler, talimatta tavsiye edilen temizleme yöntemine dayanıklı olmalıdır. Karışık renkli bir gömlekte kullanılan boyalar, suya dayanıklı değilse yıkama sırasında akar ve etrafına bulaşır.
SEPET ÖRGÜLÜ KUMAŞLARDAKİ DELİK VE YIRTILMALAR
Sepet örgülü kumaşlar dokunurken biri ince biri kalın iki tip iplik kullanılır. Bu yöntem ile kendinden desenli iki ya da tek renk gömlekler üretilir. Fakat farklı kalınlıkta iplikler kullanılması dengesiz bir yapı oluşmasına yol açar. İnce iplikler zamanla kırılır ve aşınmalar oluşmaya başlar, küçük, toplu iğne başı büyüklüğünde delikler meydana gelir. Daha fazla bükülerek dayanıklılığı arttırılmış iplikler kullanılarak bu sorun önlenebilir, gömleğin ömrü uzatılabilir. Burada görev üreticiye düşer.
İpekle reaksiyona geçerek ipliği zayıflatacak boyalarla boyanmış giysilerde, giysi uygun şekilde yıkanmadığında veya giyim ömrünü tamamladığında kopmalar daha belirgin olur.
Gömleğin üretimi sırasında suda eriyen boyalar kullanılmışsa yıkama sırasında renk açılması görülür. Renk açılması sadece ilk yıkamada meydana gelebileceği gibi her yıkamada artarak devam edebilir. Bu durumda solma daha yavaş olacak ve ancak birkaç yıkama sonra fark edilebilir hale gelecektir.
ÇEKME
Üreticiler kumaşı ön çekme işlemine tabi tutarak normal %2’lik çekme yüzdesini karşılarlar ve ilerisi için de bir çekme payı verirler. Bu yüzden çoğu gömlek çekmeye karşı dayanıklıdır. İlk yıkamada belli bir çekme olması doğaldır ve bu pek şikayet konusu olmaz. Ancak kumaş üretilirken kullanılan kimyasal maddeler doğru oranda kullanılmamışsa daha ciddi çekmeler meydana gelir.
Gömleğin çekip çekmediği yaka ve kol uzunluğu ölçülerek kolayca anlaşılabilir. Yakanın etrafını yaka düğmesinin merkezinden iliğin sonuna kadar ölçün. Yakanın arka ortasından başlayıp omuz dikişini takip ederek omuz boyunu ve omuzla kolun bağlantı noktasından manşet ucuna kadar olan kol boyunu ölçün. Bu ölçüleri orijinalleriyle karşılaştırarak gömlekte çekme olup olmadığını anlayabilirsiniz.
GİYSİNİZİN ÖMRÜ
Giyme sıklığına göre bir gömleğin ömrünü tespit etmek zordur. Her giyildiğinde yıkandığı ve her yıkamanın gömleğin kumaşına ortalama bir zarar verdiği düşünülürse yıkama sıklığı daha doğru bir ölçüm metodudur. Ortalama kalitede bir gömleğin kullanım süresi 35-50 yıkama arasındadır. Bu kullanım ömrü, kumaşın cinsi, iplik içeriği ve kullanım sırasında gömleğin maruz kaldığı sürtünme ve aşınma oranına göre değişir.

Temizlik ve Bakımı
Giyisi Lekeleri
Gömlekler
Renk Kaybı
Ev Tekstili

RENK KAYBI
Giysileriniz farklı yöntemlerle renklendirilir. Bazıları boyanmış ipliklerden dokunur, bazıları kumaş haline geldikten sonra boyanır, bazılarının ise değişik baskılar kullanılarak sadece yüzeyleri boyanır. Bu yüzden tüm renkli kumaşlar eşit şekilde problem yaratmazlar. Gelişen teknoloji sayesinde renk çeşitliği ve boyama kalitesi artmıştır, ancak tüm sorunlar ortadan kaldırılamamıştır.
TEMİZLEME TALİMATLARI
Temizleme talimatları; tüketicilere, profesyonel kuru temizlemecilere ve çamaşırhane işletmecilerine giysilere nasıl bakım yapmaları konusunda rehberlik eder. Yasalar gereği üreticiler giysilere temizleme talimatı koymak zorundadır. Üretici giysiyi ürettikten sonra yıkama ve kuru temizleme işlemleri içeren testler uygulamalı ve bunun sonucunda giysiye zarar vermeyecek uygun yöntemleri belirleyip bunları talimatında belirtmelidir. Kuru temizleme yapılabilir talimatına sahip giysilerdeki boyalar kuru temizleme kimyasallarına, sulu yıkama yapılabilir talimatına sahip giysilerdeki boyalar suya karşı dayanıklı olmalıdır. Ne yazık ki üreticiler bu konuya gereken önemi vermemekte ve yukarıda anlatılan şartları her zaman yerine getirmemektedir. Bunun sonuncunda da kuru temizlemede veya yıkamada kötü sonuçlar alınabilmektedir.
Eğer uygun bakım yapılmışsa, genel bir kural olarak, normal ömrü içerisinde beyaz giysilerin beyazlığını, renkli giysilerin ise renk ve parlaklığını belli ölçülerde korumasını bekleme hakkına sahipsiniz.
Giysilerinizin renklerini daha uzun süre koruyabilmek için;
Temizleme talimatlarını mutlaka okuyun ve talimatta tavsiye edildiği şekilde bakım yapın.
İster beyaz ister renkli olsun giysilerinizin aşırı ışığa maruz kalmalarını engelleyin.
Temizleme talimatındaki ağartma tavsiyelerine mutlaka uyun.
Emin olamadığınız durumlarda profesyonel yardım almaktan çekinmeyin, bize danışın.

KURU TEMİZLEMEDE RENK KAYBI
Kuru temizleme kimyasallarına dayanıklı olmayan boyalarla boyanmış bir giysiye kuru temizleme yapıldığında rengi ciddi şekilde solar. Kullanılan rengi elde etmek için iki boya karıştırıldıysa ve sadece biri kuru temizlemeye dayanıksızsa şaşırtıcı bir renk değişikliği görebilirsiniz. Örneğin sarı ve mavi boyalar karıştırılarak yeşil renk elde edilmiş ve bu boyanmış yeşil giysinizi, kuru temizleme sonrasında mavi olarak geri alabilirsiniz. İki boyadan sadece sarı eriyen tipte bir boyadır. Temizleme işlemi sırasında erir, sarının gitmesiyle yeşil tonu kaybolur, geriye sadece kuru temizlemeye dayanıklı mavi boya kalır. Bazen de kuru temizleme giysinizin farklı parçalarını farklı şekilde etkiler. Eğer iki parça aynı tonda ama farklı özelliklerde boyalarla boyanmışsa, bir takımın pantolonu solup ceketi solmayabilir. Bunun sonucunda takımınız artık uyumlu olmaktan çıkar.Renk kaybı en çok evde kullanılan perde, nevresim ve örtü türü ürünlerde meydana gelir. Bu ürünler genelde baskı yöntemiyle renklendirilir ve desenlendirilir. Kuru temizleme talimatı olsa bile bir miktar solma mutlaka gerçekleşir. Takım halinde kullanılan örtü ve nevresimleri birlikte temizletmek hepsinde aynı oranda solmasını sağlayacak, arada renk farklı oluşmasını engelleyecektir.
YIKANABİLİR ÜRÜNLER VE SU-BAZLI BOYALAR
Bazı giysiler yıkandığında ya da ter, nem, yağmur gibi nedenlerle suyla temas ettiklerinde boyaları akar. Çoğu leke su içerir. Suyla oluşan lekeler ancak suda çözündüğünde çıkabilir. Bu yüzden talimatında kuru temizleme tavsiye edilen ürünlerin boyalarının da suya dayanıklı olması gerekir.
Rayon gibi kumaşlara, parlaklık gibi bazı özellikler kazandırmak için çeşitli kaplamalar, giysi cilaları uygulanır. Su, bu cilalara zarar verir. Cilanın akmasına ve kurudukça halka şeklinde lekeler oluşturmasına neden olur. Lekeyi çıkartmak için yine suya ihtiyaç duyulduğundan kuru temizleme yapılması gereken kumaşlardaki renk solmasına ve bozulmaya engel olmak zordur.
BEYAZLAR
Çoğu insan beyazı bir renk olarak düşünmez. Aslında pek çok kumaşın doğal rengi gri ya da sarımtırak krem tonlarıdır. Beyaz kumaşlara beyaz rengi kazandırmak için optik beyazlatıcı denen özel kimyasal maddeler kullanılır. Bu beyazlatıcılar çok dayanıklı maddeler değildir. Özellikle nemliyken ışığa maruz kaldıklarında beyazlatma etkileri kaybolur. Kumaş sarımtırak, gri, pembemsi ya da yeşilimsi bir renk alabilir. Örneğin güneşte kurumaya bırakılan bir süveterin arkası beyaz kalırken güneşe maruz kalan yüzü sarımtırak bir renge dönüşebilir. Bazen de elbiseye parlak güzel bir görünüm vermek için kullanılan cilalardan reçinenin, klorlu ağartıcılarla reaksiyona girmesi sonucu giysi sararabilir. Giysinin talimatındaki ağartmayla ilgili tavsiyelere uyulursa bu sorun önlenebilir.
Bazı beyazlar yıprandıklarında, atmosferdeki kirlere ve havadaki oksijene maruz kaldıklarında sararırlar. Bu sorun profesyonel bir kuru temizleme ve ağartma işlemiyle giderilebilir.
IŞIK VE KİMYASALLAR
Güneş ışığına ya da suni ışığa uzun süre maruz kaldığında çoğu boya solar. Renk solması omuzlar, yaka ve kollar gibi ışığın daha dik bir açıyla ulaştığı yerlerde daha fazla olur. Özellikle mavi, yeşil ve eflatun boyalar ışığa karşı daha hassastır.
Evde kullanılan kimi maddeler de kumaşların boyalarını etkiler. Diş macunu, saç spreyi, parfüm ve deodorant gibi alkol içeren maddelerin giysilere temas etmemesine dikkat etmek gerekir. Limon ya da meyve suyunda bulunan asitler de bazı boyaları etkiler.
Ağartıcılar renk kaybına ve aşınmaya neden olan en yaygın nedenlerden biridir, çok dikkatli kullanılmaları gerekir.

Temizlik ve Bakımı
Giyisi Lekeleri
Gömlekler
Renk Kaybı
Ev Tekstili

EV TEKSTİLİ
PERDELER
Kuru temizleme veya profesyonel sulu yıkama ev tekstillerinin ömrünü uzatır. Uygun bakım yapılırsa ortalama kalitede bir kumaştan yapılmış perdenin ömrü 3-5 yıl arasındadır.
Çevre koşulları perdeleri kötü etkiler ve ömrünü kısaltır. Pencerelerdeki çiğlenmenin etkisiyle uzun süre neme maruz kalma ve güneş ışığı kumaşın zayıflamasına ve renginin solmasına yol açar. Uzun süre bu koşullar altında kalan perdeler temizlendiğinde, dokuları doldurup bir arada tutan kir gider ve perdeler lime lime olur. Kumaşın eksikliği, nem, ışık, sigara dumanı ve havadaki diğer kirler bu tip tekstil ürünlerinin kalıcı şekilde sararmasına neden olur.
İmalatçı tarafından ön çekme işlemi uygulanmamış, pamuklu ve rayon gibi perdeler; sulu yıkama, kuru temizleme veya havadaki aşırı nemden etkilenerek çeker. Kumaştaki bu tür çekmeler genişletme sağlayan özel ütülerle düzeltilebilir.
Bazı perdelerin üretiminde istenen dokuma ya da deseni elde etmek için farklı iplikler kullanılır. Kumaşın içine ısıya karşı hassas iplikler karıştırılmışsa yıkama, koku giderme, kurutma ve ütüleme safhalarında maruz kalacağı ısı kumaşta belirgin biçim bozukluklarına neden olacaktır. Bazı perdeler kuru temizlemeye tamamen dayanıklı yansıtıcı bir kaplamaya sahip olabilir. Bu kaplamalar kuru temizleme kimyasallarıyla etkileşime gireceğinden sertleşebilir ya da yüzeyinde kabarmalar meydana gelebilir. Bazı kaplamalar, temizleme esnasında ayrılabilir, soyulabilir veya yapışkan hale gelebilir.
YATAK ÖRTÜLERİ VE YORGANLAR
Ev tekstilleri arasında özellikle yorgan ve elde yapılıp yorgan gibi dikilmiş olanlar kuru temizleme ya da sulu yıkama ile temizlenmelidir. Yatak örtüsü ve yorgan gibi ürünleri alırken temizleme talimatının geçici bir etiket şeklinde veya ürün yerine ambalajının üzerine konmuş olabileceğini düşünerek kontrol ediniz. Eğer bu şekildeyse talimatlarını saklayınız. İster kuru temizleme ister sulu yıkama yapılsın bu tür ürünlerde bir miktar renk kaybı olması doğaldır. Tüm parçaları bir arada temizletmek parçalar arasında oluşacak renk farkını en aza indirecektir.
DÖŞEMELİK KUMAŞ VE KOLTUK KILIFI
Yastık kılıfları takımı olan mobilyalarla renk uyumu sağlamaya devam etmesi için profesyonel bir işlemle temizlenir. Mobilyalar için hazırlanmış pek çok yastık ve örtü seti kuru temizleme yapılmaya uygundur. Ancak bazı setlerde sorun çıkabileceği bilinmelidir.
Bazı kumaşlar sulu yıkamaya uygun değildir. Pamuk ya da diğer kumaşlardan, gevşek dokuma olarak üretilmiş kumaşlar suya girdiklerinde zarar görür. Gevşek olarak dokunmuş döşemelik kumaşlara katılan kuvvetlendiriciler, kuru temizlemede kullanılan çözücüde yumuşar ve erirler. Ayrıca üreticisi tarafından ön çekme işlemi uygulanmamış kumaşlar çekebilir. Şüphesiz bu çekme yastık örtüsü veya koltuk kılıfı gibi parçalarda oluşmuşsa, örtü artık ait olduğu eşyaya uymayacaktır.
AİLE YADİGARI TEKSTİLLER
Antika yorgan ve örtüleri zarar vermeden temizleyebilmek büyük bir dikkat ve özen gerektirir. Her temizlemeci bu gibi hassas işleri yapabilecek bilgiye ve ekipmana sahip değildir. Kuru temizlemecinizi ürününüzün eski olduğu ve özel olarak işleme alınması gerektiği konusunda uyarmalısınız. Antik örtülerde ve yorgana benzer dikişli örtülerde kötü şekilde renk solması oluşur. Ancak iyi bir temizlemeci uygun yöntemleri kullanarak bazı lekeleri çıkartabilir ve bazı renk değişikliklerini önleyebilir.
TEKSTİL ÖMRÜNÜ UZATMA
Ev tekstillerinizin ömrünü uzatabilmeniz seçtiğiniz ürünün özelliklerine ve onlara yaptığınız bakıma bağlıdır. Kullanım ömürlerini uzatabilmeniz için aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz:
Sıkı dokunmuş kumaşların gevşek olanlara göre daha dayanıklı olduğunu hatırlayın.
Kumaşın sürekli güneş ışığına maruz kalacağını unutmayın. Işığa karşı en hassas olan kumaş ipektir. Akrilik, polyester ve cam elyafı en dayanıklı olanlarıdır.
Satın almadan önce temizleme talimatını mutlaka okuyun.
Perdelerin ışığa maruz kalma durumunu eşitlemek için arada bir yönünü değiştirerek kullanın.
Ürünü satın aldığınızda yanında verilen broşürler ya da ambalajına konmuş temizleme önerileri hakkında bize bilgi verin.
Yüzeydek

ELBİSELERİN TEMİZLİK VE BAKIMI
PROFESYONEL ELBİSE TEMİZLİĞİ NEDİR?
Elbiselerinizi temizletmek üzere bize getirip teslim edersiniz. Daha sonra elbisenizi yeni gibi alırsınız. Ancak temizlemede geçen zamanda giysinize ne gibi işlemler uygulandığını bilmezsiniz. Profesyonel kuru temizleme sadece giysilerin makineye atılıp temizlenmesinden ibaret olan tek bir işlemden oluşmaz. Giysinizi size yeni gibi teslim etmek için farklı işlemler uygularız. Profesyonel temizleme temelde, kuru temizleme, sulu yıkama ve çamaşırhane yıkaması gibi üç kategoriye ayrılabilir.
KURU TEMİZLEME
Kuru temizleme işleminde giysileri kirlerden arındırmak için solvent dediğimiz özel kimyasal madde kullanılır. Kuru temizleme kelimesi akılda yanlış bir intiba uyandırabilir. Aslında bu tabirin kullanılmasının nedeni temizleme sırasında kullanılan solventin hemen hemen hiç su içermemesidir. Solvent kumaşa su gibi nüfuz etmez, aynı zamanda çok iyi bir yağ çözücüsüdür. Kuru temizlemenin avantajı, kumaşa su gibi zarar vermeden, suyun eritemediği yağlı kirleri temizleyebilmesidir. Kuru temizleme işlemi, özel temizleme ilaçları kullanılarak leke ve kirlere ilk müdahalenin yapıldığı ön leke işlemleriyle başlar. Daha sonra ürünler büyük bir çamaşır makinesine benzeyen kuru temizleme makinelerine konulup solvent içinde yıkanmaya başlar. Kuru temizleme makinesi kumaştaki kiri gevşetmek için çamaşır makinesindeki mekanik işlemlerin aynısını uygular. Temizleme işlemi buyunca giysiler pek çok kez makinede solventle birlikte yıkanır ve kullanılan solvent, solvent deposuna geri gönderilir. Bu özel kimyasal madde makinede giysilerle birlikte dönerek giysilerdeki kiri alır ve taşır. Giysilerden çekilen solvent defalarca filtre edilerek ve kaynatılarak taşıdığı kirlerden arındırılır ve tekrar giysileri temizlemek üzere kullanılır. Elbiseler aynı makinede kurutulur ve koku giderme safhasında giysideki solvent kokusundan arındırılır.
SULU TEMİZLEME
Sulu yıkama elbiselerdeki kirleri çıkartmak için suyun kullanıldığı profesyonel bir yöntemdir. Giysilerde meydana gelebilecek hasarı en aza indirecek özel bir teknoloji, deterjan ve katkı maddeleri kullanılır, talimatında tavsiye edilen işlemler uygulanır. Bu işlemi, uygun kurutma ve ütüleme işlemleri takip eder.
ÇAMAŞIRHANE YIKAMASI
Gömlek, çamaşır ve diğer yıkanabilir malzemelerin profesyonel olarak çamaşırhanede yıkanması işlemidir. Özel deterjan, katkı maddeleri ve ütüleme sistemleri ticari çamaşırhaneleri evde yapılan çamaşır yıkama işleminden ayırır.
PROFESYONEL TEMİZLEMENİN AŞAMALARI
Profesyonel temizleme işlemleri elbiselere en iyi görünümü vermek için tasarlanmıştır. Farklı aşamalardan oluşur, konusunda eğitim almış ve uzman kişilerce uygulanır. Aşağıdaki işlemleri içerir:
1. Elbise yıkama talimatının ve kumaşının kontrol edilmesi,
2.Elbiselerin kumaş türü, rengi, kirlilik derecesi, lekeleri ve talimatına göre uygun işlemler için seçilip sınıflandırılması,
3. Su, özel leke ilaçları ve ekipmanlar kullanılarak leke ve kirlerin çıkarılması,
4. Gereken durumlarda cilalama ve kolalama gibi elbise görünümünü güzelleştirici işlemlerin uygulanması. İsteğe bağlı olarak su geçirmezlik gibi özelliklerin kazandırılması,
5. Giysinin orijinal şekil ve görünümünü tekrar kazanması için profesyonel ütüleme ekipmanlarıyla ve teknikleriyle ütülenmesi,
6. Elbiselerin koruyucu, temiz bir malzeme ile düzgünce ambalajlanması.
Bu temel işlemlerin dışında perdelerden sigara dumanının çıkartılması, gömlek ve çamaşırların yıkanması, gelinlik temizlenmesi ve terziye tadilat yaptırmak gibi farklı hizmetleri de kuru temizlemecinizde bulabilirsiniz.
SIK SORULAN SORULAR
SORU: Sık sık kuru temizleme yaptırmak giysilerin ömrünü kısaltır mı?
CEVAP: Sık kuru temizleme yaptırmak giysinizin ömrünü uzatır. Kuru temizlemede kullanılan solvent kumaşa suyun verdiğinden çok daha az zarar verir. Kir, leke ve tozlar aynı bir zımpara gibi giysinize aşındırıcı bir etki yapar. Lekeler eskiyip sabitleştiğinde arık giysiniz giyilmez hale gelir. Ayrıca kirli ve lekeli elbiseler böcekleri cezbeder ve giysinize zarar vermesine neden olurlar.
SORU: Temizleme talimatında “yıkanabilir” yazan bir ürüne kuru temizleme yapılamaz mı?
CEVAP: Bu talimat, giysi sadece yıkanmalı, kuru temizleme yapılamaz anlamına gelmez. Uygulanması giysiye zarar vermeyecek sadece bir temizleme yönteminin giysinin talimatına konması zorunludur. Bu yüzden belki giysiye kuru temizleme işlemi uygulanmasının da bir zararı olmayabilir. Ancak en doğru seçim talimatta tavsiye edileni uygularız. Eğer talimatın dışında bir işlemi yaptırmak isteseniz, bunun için izin verdiğinize ve doğabilecek sonuçları kabul ettiğinize dair bir form imzalamanızı isteriz.
SORU: Kuru temizleme giysilerin çekmesine neden olur mu?
CEVAP: Genellikle hayır. Temizleme işlemi soğuk solventle yapılır. Giysi sadece kurutma safhasında ısıya maruz kalır. Kurutma ısısı da en hassas kumaşlar için bile uygun olan standart en düşük ısı derecesidir. Bu yüzden eğer kuru temizlemeciniz doğru işlemleri yaptıysa giysinizin çekme ihtimali yoktur.
SORU: Süet ve deri normal kumaşlarla aynı şekilde mi temizlenir?
CEVAP: Deri ve süetlere sahip oldukları yumuşak doku ve tutumu kazandırmak için özel yöntemler ve kimyasal maddeler uygulanır. Bu kimyasallar normal kuru temizleme işleminde erir. Bu yüzden deri ve süetlere özel bir yöntemle kuru temizleme yapılır.
SORU: Giysilerimi kuru temizlemecinin yaptığı ambalajda saklayabilir miyim?
CEVAP: Bizim sağladığımız naylon ambalaj giysilerinizi evinize götürene kadar en iyi şekilde korumak içindir. Giysilerinizi en sağlıklı şekilde açık olarak ya da kumaş elbise torbasında saklayabilirsiniz.
SORU: Temizleme talimatında yalnız kuru temizleme yazan bir giysiye sulu yıkama yaptırmak zarar verir mi?
CEVAP: Kuru temizlemecinize danışmanız sağlıklı bir bilgi edinmenizi sağlar. Temizlemeciniz iplik türü, kumaş dokusu, renk solmazlığı, süsler, aksesuarlar, astar gibi giysinin tüm bölümlerinin yıkamaya dayanıklı olup olmadığını kontrol edecektir.
SORU: Kuru temizlemeciler giysinin boya vermesini ya da renginin solmasını engelleyebilir mi?
CEVAP: Engelleyemezler. Giysi üreticileri, boyanın suya veya kuru temizlemeye dayanıklı olup olmadığı konusunda testler yapmalıdır. Eğer iki yönteme de dayanıklı değilse kumaşa boya dayanıklılığını arttırıcı işlemler uygulamalıdırlar.

Temizlik ve Bakımı
Giyisi Lekeleri
Gömlekler
Renk Kaybı
Ev Tekstili

GİYİSİ LEKELERİ
Lekelerin çıkartılabilmesi lekenin ve kumaşın türüne, kumaşın yapılabilecek müdahaleye dayanabilmesine ve lekenin kumaş üzerinde kalış süresine bağlıdır.
LEKE ÇIKARTMA
Tüketicilerin bize gelmelerinin en büyük nedenlerinden biri elbiselerindeki lekelerdir. Biz özel leke ilaçlarımız, ekipmanlarımız ve leke konusundaki eğitimimizle zor görünen çoğu lekeleri çıkartabiliriz. Lekenin başarılı bir şekilde çıkartılabilmesi lekenin türüne, kumaşın cinsine ve boyasının dayanıklılığına bağlıdır. Bazı kumaş ve boyalar kuru temizleme ve leke kimyasallarına dayanabilecek şekilde yapılmamıştır. Bu yüzden kurumuş boya ve akmış mürekkep lekelerini çıkartmak mümkün değildir. Bu lekeleri çıkartmak için kullanılacak ilaçlar kumaşın boyasını da çıkartacağından lekesi çıkartılsa bile elbise giyilemeyecek hale gelecektir.
GÖRÜNMEZ LEKELER
Giysinizi üzerine dökülen bazı maddelerin oluşturduğu lekeler kuruduktan sonra görünmez olurlar. Ancak üzerinden belli bir süre geçince ya da ısıya maruz kalınca leke sarı veya kahverengi bir renk alarak tekrar görünür bir hale gelir. Bu lekeler genelde gıda ve içeceklerin oluşturduğu lekelerdir. Temel maddesi su olan bu lekelerdeki su buharlaşıp, giysi kuruduğunda leke kaybolmuş gibi görünür. Oysa lekenin içinde sadece su bulunmaz, şeker ve protein gibi maddeler de bulunur. Şeker havadaki oksijenle temas edince renk, ısıyla temas edince biçim değiştirir. Aynı kabuğu soyulmuş bir elmanın hava ile temas ettiğinde kahverengiye dönüşmesi gibi lekenin içindeki şeker de bir süre sonra koyulaşmaya ve belirginleşmeye başlar. Ya da ısıtılan şekerin karamelleşmesi gibi lekeli bölge ısıyla temas edince kahverengi ve sert bir hal alır. Üzerine gazoz dökülmüş bir giysi kuruduğunda lekesiz gibi görünür. Ama aslında şeker içeren bir lekesi vardır. Bu leke kumaştan çıkartılmadan giysi işleme alınırsa içindeki şeker makinedeki ısıyla karamelleşir kahverengi ve sert bir hal alır ve bu leke artık hiçbir şekilde çıkartılmaz. Bu yüzden temizleme işlemine başlamadan önce bize giysinize herhangi bir şey dökülüp dökülmediği ya da her hangi bir müdahalede bulunup bulunmadığınızla ilgili bilgi vermelisiniz. Yağlı lekeler de kumaşta uzun süre kalınca okside olurlar ve sararırlar. Sararmış bire yağ lekesinin çıkartılması neredeyse imkansızdır. Lekenin yağlı bir leke olup olmadığını kumaşta takip ettiği yayılma şeklinden anlayabilirsiniz. Yağlı lekeler düzgün daireler olarak yayılmaz, kumaşın liflerini takip eden çapraz ve çizgisel uçlu daireler oluştururlar.
TER LEKELERİ
Ter özellikle ipekli ve yünlü giysilerde ciddi lekeler oluşturur. Sık sık tere temas eden ipek bir giysinin lifleri zarar görür ve bozulur. Sürekli ter ve vücut yağlarına maruz kalan elbiselerde belirgin sararmalar ve kötü bir koku oluşur. Ayrıca ter giysinin boyasıyla reaksiyona girdiğinden ter lekesini çıkartmak oldukça güçtür. Giysilerinizi sık sık temizletmek terin giysinin üzerinde uzun süre kalıp kötü lekeler oluşturmasını engelleyecektir.
RENK KAYBI
Günlük hayatımızda kullandığımız pek çok madde, giysilerimizle temas ettiğinde renk kaybına yol açabilecek özelliktedir. Ancak bu maddelerin yol açtığı renk kaybı giysi temizlenene kadar görünmez. Renk kaybına yol açan belli başlı maddeler aşağıdaki gibidir:
Alkol: İçkiler, parfümler, losyonlar ve ilaçların çoğu alkol içerir. Alkol, kenarında koyu renk bir boya halkası olan, ortası ise krem ya da beyaz renkte lekeler oluşturur.
Ağartıcılar: Bunlar; evde kullanılan çamaşır suyu gibi ağartıcılar, saç bakım ürünleri, dezenfektanlar, akne preperatları, cilt için hazırlanmış losyonlar, kremler ve temizlik ürünlerinde bulunur. Kumaşın ve boyasının özelliğine bağlı olarak renk kaybına ya da renk değişikliğine neden olurlar. Örneğin mavi boya turuncu ya da beyaza dönüşebilir.
Asitler: Ter , deodorantlar, saç bakım ürünleri ve meyve suları gibi pek çok madde asit içerir. Asidin temas ettiği alanlardaki renk kaybı giysi temizlendikten sonra veya üzerinden zaman geçince görünür hale gelir. Kuru temizlemedeki ve ütüleme safhalarındaki ısı, asitlerin yaptığı etkiyi hızlandırır.
Alkaliler: Temizlik ürünleri, diş macunu, sabun, deterjan, şampuan, cilt bakım ürünleri ve bazı durumlarda ter giysilere bulaştığında sarı, yeşil ya da krem rengi bir leke oluşturur. Renk değişikliği genelde üzerinden zaman geçince ya da giysi kuru temizlemede ısıya maruz kalınca ortaya çıkar.
Tuz: İlaçlar, ter, çamurlu su, deniz suyu, yiyecek ve içecekler içindeki tuz özellikle yünlü giysilerde renk değişikliğine neden olur.
Saç Bakım Ürünleri: Perma, defrize ya da boya gibi saçta uzun süreli renk ve şekil değişikliği yapmak için kullanılan kimyasallar da renk kaybına yol açar. Bunların yarattığı renk kaybı genelde boyun ve omuz çevresinde olduğu için kolayca anlaşılabilir.
KURUTEMİZLEMECİ OLARAK SORUMLULUĞUMUZ
Biz her tür lekeyi profesyonel yöntemlerle çıkartmaya çalışmaktan sorumluyuz. Ancak bazen tüm çabalarımıza rağmen bazı lekeler çıkartılamaz.
Bazı durumlarda:
Lekeler okside olur ve kumaşta sabitleşir. Kumaşın ve boyasının hassas olması kullanabileceğimiz yöntemleri kısıtlar. Kumaşın boyası çözünebilecek bir boyaysa lekeyi çıkartırken kumaşın boyası da çıkacaktır. Tüketiciler bize giysiyi ne kadar erken getirirse ve leke hakkında ne kadar çok bilgi verirse lekeyi çıkartma şansımız o kadar fazla olur.

Temizlik ve Bakımı
Giyisi Lekeleri
Gömlekler
Renk Kaybı
Ev Tekstili

GÖMLEKLER
ÇİZGİLERİN KAYBOLMASI
Çizgileri yer yer kaybolmuş, silikleşmiş bir gömleğe bakıldığında çamaşır suyu gibi ağartıcıdan kaynaklanmış olduğu düşünülür. Oysa beyazlayan yerler dikkatlice incelenirse çizgileri oluşturan renkli ipliklerin eksik olduğu görülür. Gömleğin ana rengi olan beyaz iplikler boyanmadan bırakılmış gibidir. Aslında bu problem kullanılan boyalardan kaynaklanır. Parlak renkli çizgili gömleklerin çoğunda kullanılan boyalar reaksiyon veren boyalardır. Bazılarında sülfür bile kullanılmış olabilir. Bu boyalarla boyanan kumaşlar, ticari çamaşırhanelerde yapılan yıkamaya birkaç kereden fazla dayanamazlar. Asit özelliği fazla olan deterjanlarla yapılan yıkamaların, boyanmış ipliklere zarar verdiği ve boyalarda bozulmaya neden olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yıkamada pH derecesi 6.5-7.0 arasında olan deterjanlar kullanılarak yapılan testlerin sonuçları bu hasarların ortadan kalktığını göstermiştir.
OMUZ DİKİŞLERİNDE RENK SOLMASI
Bazı buruşmaz pamuk/polyester gömleklerin üretimi sırasında kol dikişlerinin içine yapıştırıcı benzeri, kumaşı sertleştirici ve düz durmasını sağlayacak maddeler konulur. Bu maddeler dikişlerin büzülmesini önlemek için kullanılır. Ancak bu tip malzemeler yıprandıklarında ısıyla yumuşar ve dikişlerde yer yer leke ve sertlikler oluşmasına yol açarlar. Lekeler beyaz gömleklerde sarı, renkli gömleklerde ise gölge ya da daha koyu bir renk olarak ortaya çıkar. Bu hasarlar, gömlek üç kez veya daha fazla yıkandığında belirginleşmeye başlar. Gömleğin üretiminde bu maddelerin kullanılıp kullanılmadığı yıkamadan önce anlaşılmaz, dolayısıyla oluşacak hasarı engellemek mümkün değildir. Bu tip hasar yalnızca pamuk/polyester kırışmaz gömleklerde ortaya çıkmasına rağmen, temizleme talimatlarında kırışmaz ibaresi yer almaz. Güçlü buhar veren pres ütüler yerine el ütüleri kullanıldığında bu hasarın azaldığı görülmüştür. Bu işlem yorucu ve maliyeti olmasından dolayı çamaşırhane işletmecileri için uygun değildir.
TER VE TERLEME ÖNLEYİCİLER
Gömlek tarafından emilen ve bir süre gömlekte kalan ter leke halini alır, kumaşa zarar verir. Terin zayıflattığı bölgeler yıkama esnasında kolayca zarar görecek şekilde hassaslaşır. Terleme önleyici deodorantlar ve kremlerde bulunan alüminyum kloridler, kumaşlara zarar verir, giysilerin kol altına ve çevresine denk gelen kısımları zayıflar. Terleme önleyici deodorantlar kullanıldığında vücut iyice kuruduktan sonra giysilerin giyilmesi ve her kullanımdan sonra giysinin temizlenmesi giysinin göreceği zararı en aza indirecektir.
BOZULAN TELALAR
Yıkandığında yakada kullanılan telanın çekmesi, gömlek yakalarının büzülmesine ve kumaşın toplanmasına neden olur. Üretici gömleğin kumaşına uygun bir tela seçmelidir. Fazla yapıştırıcı kullanılmışsa, yapıştırıcı ütüleme sırasında yumuşar, yaka ve manşetlerin kumaşına çıkar. Bu sorun üreticinin doğru yapıştırıcı seçmesi ve kullanmasıyla önlenebilir.
Kullanılan bazı telalar klorlu ağartıcılara ters tepki verir. Bu tip kumaşlarda klor bazlı ağartıcıların kullanılması sarılaşmaya neden olur. Çamaşırhaneler çoğunlukla klor içermeyen oksijen bazlı ağartıcılar kullanırlar.
DÜĞMELER
Sık karşılaşılan sorunlardan biri de pres ütüde ütülenmesi sırasında gölek düğmelerinin kırılmasıdır. Presin yüzeyi hiç aşınmamış, mükemmel bir durumda olsa bile bu sorunun önüne geçmek mümkün değildir. Sorunun temel nedeni düğmenin yapısı ve gömleğe tutturuluş biçimidir. Gömlek düğmeleri genelde polyester reçinesinden yapılır. Düğmenin sağlamlığı reçine içinde bulunan polyester miktarına bağlıdır.
Düğmelerin kalitesi aşağıdaki kriterlere uygun olup olmamalarıyla anlaşılabilir: Renk, görsellik, çizik veya çatlaklar, boyutların birbiriyle uyumlu olması vb. Bazı üreticiler maliyeti düşürmek için kalitesiz düğme kullanma yoluna gidebilir; bu, normalden daha fazla düğme kırılmasına yol açacaktır.
SOLAN BOYALAR
Temizleme talimatlarıyla ilgili yasalara göre, elbiselerde kullanılan tüm malzemeler, talimatta tavsiye edilen temizleme yöntemine dayanıklı olmalıdır. Karışık renkli bir gömlekte kullanılan boyalar, suya dayanıklı değilse yıkama sırasında akar ve etrafına bulaşır.
SEPET ÖRGÜLÜ KUMAŞLARDAKİ DELİK VE YIRTILMALAR
Sepet örgülü kumaşlar dokunurken biri ince biri kalın iki tip iplik kullanılır. Bu yöntem ile kendinden desenli iki ya da tek renk gömlekler üretilir. Fakat farklı kalınlıkta iplikler kullanılması dengesiz bir yapı oluşmasına yol açar. İnce iplikler zamanla kırılır ve aşınmalar oluşmaya başlar, küçük, toplu iğne başı büyüklüğünde delikler meydana gelir. Daha fazla bükülerek dayanıklılığı arttırılmış iplikler kullanılarak bu sorun önlenebilir, gömleğin ömrü uzatılabilir. Burada görev üreticiye düşer.
İpekle reaksiyona geçerek ipliği zayıflatacak boyalarla boyanmış giysilerde, giysi uygun şekilde yıkanmadığında veya giyim ömrünü tamamladığında kopmalar daha belirgin olur.
Gömleğin üretimi sırasında suda eriyen boyalar kullanılmışsa yıkama sırasında renk açılması görülür. Renk açılması sadece ilk yıkamada meydana gelebileceği gibi her yıkamada artarak devam edebilir. Bu durumda solma daha yavaş olacak ve ancak birkaç yıkama sonra fark edilebilir hale gelecektir.
ÇEKME
Üreticiler kumaşı ön çekme işlemine tabi tutarak normal %2’lik çekme yüzdesini karşılarlar ve ilerisi için de bir çekme payı verirler. Bu yüzden çoğu gömlek çekmeye karşı dayanıklıdır. İlk yıkamada belli bir çekme olması doğaldır ve bu pek şikayet konusu olmaz. Ancak kumaş üretilirken kullanılan kimyasal maddeler doğru oranda kullanılmamışsa daha ciddi çekmeler meydana gelir.
Gömleğin çekip çekmediği yaka ve kol uzunluğu ölçülerek kolayca anlaşılabilir. Yakanın etrafını yaka düğmesinin merkezinden iliğin sonuna kadar ölçün. Yakanın arka ortasından başlayıp omuz dikişini takip ederek omuz boyunu ve omuzla kolun bağlantı noktasından manşet ucuna kadar olan kol boyunu ölçün. Bu ölçüleri orijinalleriyle karşılaştırarak gömlekte çekme olup olmadığını anlayabilirsiniz.
GİYSİNİZİN ÖMRÜ
Giyme sıklığına göre bir gömleğin ömrünü tespit etmek zordur. Her giyildiğinde yıkandığı ve her yıkamanın gömleğin kumaşına ortalama bir zarar verdiği düşünülürse yıkama sıklığı daha doğru bir ölçüm metodudur. Ortalama kalitede bir gömleğin kullanım süresi 35-50 yıkama arasındadır. Bu kullanım ömrü, kumaşın cinsi, iplik içeriği ve kullanım sırasında gömleğin maruz kaldığı sürtünme ve aşınma oranına göre değişir.

Temizlik ve Bakımı
Giyisi Lekeleri
Gömlekler
Renk Kaybı
Ev Tekstili

RENK KAYBI
Giysileriniz farklı yöntemlerle renklendirilir. Bazıları boyanmış ipliklerden dokunur, bazıları kumaş haline geldikten sonra boyanır, bazılarının ise değişik baskılar kullanılarak sadece yüzeyleri boyanır. Bu yüzden tüm renkli kumaşlar eşit şekilde problem yaratmazlar. Gelişen teknoloji sayesinde renk çeşitliği ve boyama kalitesi artmıştır, ancak tüm sorunlar ortadan kaldırılamamıştır.
TEMİZLEME TALİMATLARI
Temizleme talimatları; tüketicilere, profesyonel kuru temizlemecilere ve çamaşırhane işletmecilerine giysilere nasıl bakım yapmaları konusunda rehberlik eder. Yasalar gereği üreticiler giysilere temizleme talimatı koymak zorundadır. Üretici giysiyi ürettikten sonra yıkama ve kuru temizleme işlemleri içeren testler uygulamalı ve bunun sonucunda giysiye zarar vermeyecek uygun yöntemleri belirleyip bunları talimatında belirtmelidir. Kuru temizleme yapılabilir talimatına sahip giysilerdeki boyalar kuru temizleme kimyasallarına, sulu yıkama yapılabilir talimatına sahip giysilerdeki boyalar suya karşı dayanıklı olmalıdır. Ne yazık ki üreticiler bu konuya gereken önemi vermemekte ve yukarıda anlatılan şartları her zaman yerine getirmemektedir. Bunun sonuncunda da kuru temizlemede veya yıkamada kötü sonuçlar alınabilmektedir.
Eğer uygun bakım yapılmışsa, genel bir kural olarak, normal ömrü içerisinde beyaz giysilerin beyazlığını, renkli giysilerin ise renk ve parlaklığını belli ölçülerde korumasını bekleme hakkına sahipsiniz.
Giysilerinizin renklerini daha uzun süre koruyabilmek için;
Temizleme talimatlarını mutlaka okuyun ve talimatta tavsiye edildiği şekilde bakım yapın.
İster beyaz ister renkli olsun giysilerinizin aşırı ışığa maruz kalmalarını engelleyin.
Temizleme talimatındaki ağartma tavsiyelerine mutlaka uyun.
Emin olamadığınız durumlarda profesyonel yardım almaktan çekinmeyin, bize danışın.

KURU TEMİZLEMEDE RENK KAYBI
Kuru temizleme kimyasallarına dayanıklı olmayan boyalarla boyanmış bir giysiye kuru temizleme yapıldığında rengi ciddi şekilde solar. Kullanılan rengi elde etmek için iki boya karıştırıldıysa ve sadece biri kuru temizlemeye dayanıksızsa şaşırtıcı bir renk değişikliği görebilirsiniz. Örneğin sarı ve mavi boyalar karıştırılarak yeşil renk elde edilmiş ve bu boyanmış yeşil giysinizi, kuru temizleme sonrasında mavi olarak geri alabilirsiniz. İki boyadan sadece sarı eriyen tipte bir boyadır. Temizleme işlemi sırasında erir, sarının gitmesiyle yeşil tonu kaybolur, geriye sadece kuru temizlemeye dayanıklı mavi boya kalır. Bazen de kuru temizleme giysinizin farklı parçalarını farklı şekilde etkiler. Eğer iki parça aynı tonda ama farklı özelliklerde boyalarla boyanmışsa, bir takımın pantolonu solup ceketi solmayabilir. Bunun sonucunda takımınız artık uyumlu olmaktan çıkar.Renk kaybı en çok evde kullanılan perde, nevresim ve örtü türü ürünlerde meydana gelir. Bu ürünler genelde baskı yöntemiyle renklendirilir ve desenlendirilir. Kuru temizleme talimatı olsa bile bir miktar solma mutlaka gerçekleşir. Takım halinde kullanılan örtü ve nevresimleri birlikte temizletmek hepsinde aynı oranda solmasını sağlayacak, arada renk farklı oluşmasını engelleyecektir.
YIKANABİLİR ÜRÜNLER VE SU-BAZLI BOYALAR
Bazı giysiler yıkandığında ya da ter, nem, yağmur gibi nedenlerle suyla temas ettiklerinde boyaları akar. Çoğu leke su içerir. Suyla oluşan lekeler ancak suda çözündüğünde çıkabilir. Bu yüzden talimatında kuru temizleme tavsiye edilen ürünlerin boyalarının da suya dayanıklı olması gerekir.
Rayon gibi kumaşlara, parlaklık gibi bazı özellikler kazandırmak için çeşitli kaplamalar, giysi cilaları uygulanır. Su, bu cilalara zarar verir. Cilanın akmasına ve kurudukça halka şeklinde lekeler oluşturmasına neden olur. Lekeyi çıkartmak için yine suya ihtiyaç duyulduğundan kuru temizleme yapılması gereken kumaşlardaki renk solmasına ve bozulmaya engel olmak zordur.
BEYAZLAR
Çoğu insan beyazı bir renk olarak düşünmez. Aslında pek çok kumaşın doğal rengi gri ya da sarımtırak krem tonlarıdır. Beyaz kumaşlara beyaz rengi kazandırmak için optik beyazlatıcı denen özel kimyasal maddeler kullanılır. Bu beyazlatıcılar çok dayanıklı maddeler değildir. Özellikle nemliyken ışığa maruz kaldıklarında beyazlatma etkileri kaybolur. Kumaş sarımtırak, gri, pembemsi ya da yeşilimsi bir renk alabilir. Örneğin güneşte kurumaya bırakılan bir süveterin arkası beyaz kalırken güneşe maruz kalan yüzü sarımtırak bir renge dönüşebilir. Bazen de elbiseye parlak güzel bir görünüm vermek için kullanılan cilalardan reçinenin, klorlu ağartıcılarla reaksiyona girmesi sonucu giysi sararabilir. Giysinin talimatındaki ağartmayla ilgili tavsiyelere uyulursa bu sorun önlenebilir.
Bazı beyazlar yıprandıklarında, atmosferdeki kirlere ve havadaki oksijene maruz kaldıklarında sararırlar. Bu sorun profesyonel bir kuru temizleme ve ağartma işlemiyle giderilebilir.
IŞIK VE KİMYASALLAR
Güneş ışığına ya da suni ışığa uzun süre maruz kaldığında çoğu boya solar. Renk solması omuzlar, yaka ve kollar gibi ışığın daha dik bir açıyla ulaştığı yerlerde daha fazla olur. Özellikle mavi, yeşil ve eflatun boyalar ışığa karşı daha hassastır.
Evde kullanılan kimi maddeler de kumaşların boyalarını etkiler. Diş macunu, saç spreyi, parfüm ve deodorant gibi alkol içeren maddelerin giysilere temas etmemesine dikkat etmek gerekir. Limon ya da meyve suyunda bulunan asitler de bazı boyaları etkiler.
Ağartıcılar renk kaybına ve aşınmaya neden olan en yaygın nedenlerden biridir, çok dikkatli kullanılmaları gerekir.

Temizlik ve Bakımı
Giyisi Lekeleri
Gömlekler
Renk Kaybı
Ev Tekstili

EV TEKSTİLİ
PERDELER
Kuru temizleme veya profesyonel sulu yıkama ev tekstillerinin ömrünü uzatır. Uygun bakım yapılırsa ortalama kalitede bir kumaştan yapılmış perdenin ömrü 3-5 yıl arasındadır.
Çevre koşulları perdeleri kötü etkiler ve ömrünü kısaltır. Pencerelerdeki çiğlenmenin etkisiyle uzun süre neme maruz kalma ve güneş ışığı kumaşın zayıflamasına ve renginin solmasına yol açar. Uzun süre bu koşullar altında kalan perdeler temizlendiğinde, dokuları doldurup bir arada tutan kir gider ve perdeler lime lime olur. Kumaşın eksikliği, nem, ışık, sigara dumanı ve havadaki diğer kirler bu tip tekstil ürünlerinin kalıcı şekilde sararmasına neden olur.
İmalatçı tarafından ön çekme işlemi uygulanmamış, pamuklu ve rayon gibi perdeler; sulu yıkama, kuru temizleme veya havadaki aşırı nemden etkilenerek çeker. Kumaştaki bu tür çekmeler genişletme sağlayan özel ütülerle düzeltilebilir.
Bazı perdelerin üretiminde istenen dokuma ya da deseni elde etmek için farklı iplikler kullanılır. Kumaşın içine ısıya karşı hassas iplikler karıştırılmışsa yıkama, koku giderme, kurutma ve ütüleme safhalarında maruz kalacağı ısı kumaşta belirgin biçim bozukluklarına neden olacaktır. Bazı perdeler kuru temizlemeye tamamen dayanıklı yansıtıcı bir kaplamaya sahip olabilir. Bu kaplamalar kuru temizleme kimyasallarıyla etkileşime gireceğinden sertleşebilir ya da yüzeyinde kabarmalar meydana gelebilir. Bazı kaplamalar, temizleme esnasında ayrılabilir, soyulabilir veya yapışkan hale gelebilir.
YATAK ÖRTÜLERİ VE YORGANLAR
Ev tekstilleri arasında özellikle yorgan ve elde yapılıp yorgan gibi dikilmiş olanlar kuru temizleme ya da sulu yıkama ile temizlenmelidir. Yatak örtüsü ve yorgan gibi ürünleri alırken temizleme talimatının geçici bir etiket şeklinde veya ürün yerine ambalajının üzerine konmuş olabileceğini düşünerek kontrol ediniz. Eğer bu şekildeyse talimatlarını saklayınız. İster kuru temizleme ister sulu yıkama yapılsın bu tür ürünlerde bir miktar renk kaybı olması doğaldır. Tüm parçaları bir arada temizletmek parçalar arasında oluşacak renk farkını en aza indirecektir.
DÖŞEMELİK KUMAŞ VE KOLTUK KILIFI
Yastık kılıfları takımı olan mobilyalarla renk uyumu sağlamaya devam etmesi için profesyonel bir işlemle temizlenir. Mobilyalar için hazırlanmış pek çok yastık ve örtü seti kuru temizleme yapılmaya uygundur. Ancak bazı setlerde sorun çıkabileceği bilinmelidir.
Bazı kumaşlar sulu yıkamaya uygun değildir. Pamuk ya da diğer kumaşlardan, gevşek dokuma olarak üretilmiş kumaşlar suya girdiklerinde zarar görür. Gevşek olarak dokunmuş döşemelik kumaşlara katılan kuvvetlendiriciler, kuru temizlemede kullanılan çözücüde yumuşar ve erirler. Ayrıca üreticisi tarafından ön çekme işlemi uygulanmamış kumaşlar çekebilir. Şüphesiz bu çekme yastık örtüsü veya koltuk kılıfı gibi parçalarda oluşmuşsa, örtü artık ait olduğu eşyaya uymayacaktır.
AİLE YADİGARI TEKSTİLLER
Antika yorgan ve örtüleri zarar vermeden temizleyebilmek büyük bir dikkat ve özen gerektirir. Her temizlemeci bu gibi hassas işleri yapabilecek bilgiye ve ekipmana sahip değildir. Kuru temizlemecinizi ürününüzün eski olduğu ve özel olarak işleme alınması gerektiği konusunda uyarmalısınız. Antik örtülerde ve yorgana benzer dikişli örtülerde kötü şekilde renk solması oluşur. Ancak iyi bir temizlemeci uygun yöntemleri kullanarak bazı lekeleri çıkartabilir ve bazı renk değişikliklerini önleyebilir.
TEKSTİL ÖMRÜNÜ UZATMA
Ev tekstillerinizin ömrünü uzatabilmeniz seçtiğiniz ürünün özelliklerine ve onlara yaptığınız bakıma bağlıdır. Kullanım ömürlerini uzatabilmeniz için aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz:
Sıkı dokunmuş kumaşların gevşek olanlara göre daha dayanıklı olduğunu hatırlayın.
Kumaşın sürekli güneş ışığına maruz kalacağını unutmayın. Işığa karşı en hassas olan kumaş ipektir. Akrilik, polyester ve cam elyafı en dayanıklı olanlarıdır.
Satın almadan önce temizleme talimatını mutlaka okuyun.
Perdelerin ışığa maruz kalma durumunu eşitlemek için arada bir yönünü değiştirerek kullanın.
Ürünü satın aldığınızda yanında verilen broşürler ya da ambalajına konmuş temizleme önerileri hakkında bize bilgi verin.
Yüzeydek